راهنمای نویسندگان

شرایط پذیرش مقاله درفصلنامه ادب عربی

فصلنامه ادب عربی دانشکده ادبیّات و علوم انسانی دانشگاه تهران، نشریّه‌‌ای علمی است که در سال، حداکثر در چهار شماره منتشر می‌شود و شرایط پذیرش مقاله در آن به شرح ذیل است:

 

1.ویژگی‌های کلّی مقاله

-     مقاله باید نتیجه تحقیقات نویسنده (نویسندگان) باشد.

-     مقاله نباید در نشریّه دیگری منتشر شده باشد و تا پایان داوری نیز نباید به مجلّه دیگری فرستاده شود.

-     چاپ مقاله، منوط به تأیید نهایی هیئت تحریریّه است.

-     پذیرش علمی مقاله، پس از تأیید هیئت داوران به آگاهی نویسنده خواهد رسید.

-     مسئولیّت مطالب و درستی محتوای مقاله بر عهده نویسنده است.

-     ویراستار مجلّه در ویرایش ادبی و علمی مقاله بدون تغییر محتوای آن آزاد است.

-     حجم مقاله براساس تنظیماتی که در بند 3 آمده است، به‌هیچ‌وجه نباید بیش از بیست صفحه شود.

-     نام کامل نویسنده، مرتبه علمی، دانشگاه محلّ تدریس یا تحصیل، رشته تحصیلی، ایمیل (حتماً ایمیل دانشگاهی باشد) و شماره همراه نویسنده در صفحه جداگانه‌ای ضمیمه شود.

-     مقاله‌‌های ارسال‌شده، بازگردانده نخواهد شد.

-     ارسال مقاله تنها از طریق سامانة مجلّه ادب عربی دانشگاه تهران به نشانی https://jalit.ut.ac.ir امکان‌‌پذیر است (برای این کار ابتدا باید از طریق گزینه «ورود به سامانه» در سامانه ثبت نام کنید).

 

2. اجزای مقاله

-     عنوان: نام کلّی مقاله که گویا و بیانگر محتوای مقاله باشد.

-     مشخصات نویسنده: شامل نام و نام­ خانوادگی نویسنده، مرتبه علمی، رشته تحصیلی، دانشگاه محلّ تدریس یا تحصیل.

-     چکیده: شرح جامعی از مقاله با واژه­های محدود (حداقل 300 واژه) شامل تصویری کلّی از بیان مسئله، هدف، روش تحقیق و یافته‌‌هاست که باید تنها در یک بند تهیه و از پاراگراف­بندی آن خودداری شود.

-     واژه­های کلیدی: شامل پنج تا هفت واژه تخصّصی که اهمّیّت آن‌ها در مقاله بیش از سایر واژه‌‌هاست.

-     مقدّمه: شامل بیان مسئله، پرسش­های پژوهش، روش، هدف و ذکر پیشینه پژوهشی مقاله (به اجمال) و بیان نوآوری­‌های نویسنده در این زمینه است.

-     پیکره اصلی: شامل متن اصلی مقاله، مبانی نظری، بحث و تحلیل، تقسیم‌بندی‌های محتوایی و...

-     نتیجه‌‌: شامل نتایج منطقی و مفید مقاله که دستاورد پژوهش و پژوهشگر است.

-     پی‌نوشت‌‌: درصورت وجود توضیحات ضروریِ اضافی طی متن، در انتهای مقاله و پس از نتیجه می­‌آید.

-     منابع: فهرست‌­نویسی ارجاعات مقاله برمبنای شیوه‌نامه مجلّه.

-     چکیده انگلیسی: تعداد واژگان چکیده انگلیسی که در انتهای فایل اصلی مقاله می‌آید، باید حداقل 300 واژه باشد و با فونت Times New Roman 12 تایپ شود.

 

3. شیوه تنظیم متن

-     مقاله باید بر صفحه A4، به قلم IRLotus 13 برای عبارات فارسی و قلم Traditional Arabic 14 برای عبارات عربی با فاصله سطر 1 در محیط واژه‌‌پرداز 2010 (Word 2010) نوشته شده باشد. همچنین فاصله باید از پایین صفحه 3/5 سانتی‌متر و از بالا و راست و چپ، هرکدام 4/5 سانتی‌متر باشد. تعداد کلمات مقاله باید بین 6000 تا 8000 و تعداد صفحات حداکثر 24 باشد.

-     چکیده، واژه­‌های کلیدی، منابع، ارجاعات داخل پرانتز، شعرها و هر مطلبی که درون پرانتز و جدول بیاید، در مقالات فارسی باید با اندازه 11 نوشته شود و در مقالات عربی همه این موارد، به جز شعرها باید اندازه قلمشان 12 باشد. ابیات عربی نیز لازم است با اندازة قلم 13 و بُلد نوشته شوند.

-     جدول‌ها، تصاویر و نمودارها با ذکر عنوان در بالا و توضیحات و منبع در زیر آورده شود.

-     ابتدای هر بند، با نیم سانتی‌متر تورفتگی شروع شود؛ البته سطر نخستِ زیر هر عنوان، نباید تورفتگی داشته باشد.

-     نقل­ قول‌های مستقیمِ بیش از پنج سطر، جدا از متن اصلی و با یک سانتی‌‌متر تورفتگی از هرطرف و با همان قلم، ولی با اندازه 11 در فارسی و اندازه 12 در عربی نوشته شود.

-     نشانه‌­های ویرایشیِ نقطه، نقطه‌­ویرگول و ویرگول بعد از ارجاع درون متنی می‌­آید و نه قبل از آن.

-     قبل از نشانه‌­های ویرایشی هیچ­گونه فاصله‌­ای ایجاد نمی­شود، بلکه فاصله بعد از نشانه باید ایجاد شود.

-     بخش‌های مقاله با بخش 1 که به مقدمه اختصاص دارد، شروع می‌­شود. عنوان هر بخشِ اصلی و زیربخش­‌ها باید با یک سطر سفید از یکدیگر جدا شوند.

-     عنوان­‌ها (تیترها)ی هر بخش باید بُلد شوند.

-     عنوان کتاب­‌ها در متن مقاله ایتالیک شود و عنوان مقالات درون گیومه قرار گیرد؛ لذا از بُلد کردن نام کتاب یا درون گیومه قراردادن آن پرهیز شود.

-     در طی مقاله، تنها ابیات عربی که با فونت  Traditional Arabic 13 تایپ شده‌­اند و نیز عناوین بخش­‌ها بُلد می­‌شود؛ لذا از بُلد کردن سایر مطالب مقاله خودداری شود.

-     در مقالات عربی که با فونت Traditional Arabic تایپ می­شوند، برای تایپ «یـ» و «ی» (با دو نقطه زیر آن)، حتماً از کلید ترکیبی Shift و X استفاده کنید، ولی تایپ «ی» با کلید خودش ایرادی ندارد.

-     هرکدام از زیربخش­‌های مقدمه شامل بیان مسئله، پیشینه، پرسش و... در پاراگرافی مستقل آورده می‌­شود و لذا به عنوان­‌بندی مستقل برای آن‌ها نیازی نیست.

-     زیربخش‌های هر عنوان نباید از سه لایه تجاوز کند؛ مثال: 3-1-4. که بیانگر زیر بخشی از بخش سوم مقاله است.

-     به جز اسامی خاص و نام اصول دستور زبان، سایر پی‌نوشت­‌های لاتین با حرف کوچک آغاز شود.

-     شماره پی‌نوشت‌ها از آغاز تا پایان مقاله باید دنباله‌­دار باشد و از افراط در دادن پی‌نوشت اجتناب شود.

-     برای شماره پی‌نوشت­‌ها به­ هیچ­ وجه از ابزار References استفاده نکنید، بلکه به صورت دستی شماره موردنظر را تایپ کنید و با ابزار Superscript (توان) که به شکل x2 در برگه Home  وُرد وجود دارد، عدد تایپ­‌شده را کوچک کنید و در گوشه بالای متن قراردهید؛ به ­طوری­ که درست مانند شماره ارجاع با استفاده از ابزار References می‌شود.

-     درصورت استفاده از اختصارات ناآشنا، فهرست آن‌ها قبل از نخستین کاربرد، در پی‌نوشت ذکر شود.

-     چنانچه نویسنده یا نویسندگان در تهیه مقاله از منابع مالی سازمان یا نهادهای خاصی استفاده کرده‌­اند، در پی‌نوشت به این مطلب اشاره شود.

-     در تهیۀ نمودارهای درختی و امثال آن از ابزارهای Draw ، Table  و Equation در محیط Word استفاده شود تا تنظیم آن‌ها در نسخه نهایی مشکلی به ­وجود نیاورد.

-     کلیۀ مثال‌ها، نمودارها و تصاویر باید دارای شماره پیاپی باشد.

-     اشعار باید درون جدول تنظیم شود؛ بدین ­ترتیب که با استفاده از ابزار Table در محیط Word، جدولی با سه ستون ایجاد می‌­­کنید و مصراع اوّل را درون ستون اوّل و مصراع دوم را درون ستون سوم قرارمی‌دهید. ستون دوم (وسط) نیز برای فاصله بین دو مصراع در نظر گرفته می‌­شود. سپس نشانگر را در انتهای هر مصراع قرار می‌دهید و با گرفتن هم‌زمان کلیدهای Shift و Enter مصرع را می­‌کشید تا انتهای همه مصراع‌­های هر بیت در یک راستا قرار گیرند.

 

4. شیوه تنظیم فهرست منابع و نحوه ارجاع به آن‌ها

1-4. کلیّات

-     منابع مقاله به­ صورت الفبایی و براساسِ نام خانوادگی مؤلّف تنظیم می‌شود.

-     هرگاه از مراجعی، چند چاپ موجود باشد، استفاده از چاپ انتقادی، اولی و مرجح است.

-     در مورد آثار مفقود و نیز منسوب، به منابعی که از آن‌ها یاد کرده و یا توضیحی داده‌اند، ارجاع داده می‌شود.

-     منابعی که در پایان مقاله ذکر می‌شود، همان منابعی است که در داخل متن استفاده شده است؛ ازاین‌­رو، اگر منبعی تنها در پایان مقاله ذکر شود، امّا در داخل متن بدان ارجاع داده نشده باشد، از منابع پایانی حذف خواهد شد.

-     عنوان کتاب­‌ها و مقاله‌ها در منابع پایان‌ مقاله به ­طور کامل ذکر شود.

-     در بخش منابع درصورتی‌ که نام مؤلّف معلوم نباشد، نام اثر جایگزین آن می‌‌شود.

-     در فهرست منابع ابتدا منابع فارسی و عربی در یک بخش می‌‌آید و سپس منابع انگلیسی، فرانسوی و... در بخشی جداگانه ذکر می‌‌شود.

-     در فهرست منابع، فهرست مقالات از فهرست کتاب­‌ها نباید جدا نوشته شود.

-     در فهرست منابع در صورتی ­که مشخصات منبعی بیش از یک سطر شد، برای سطر دوم نیم سانتی­متر تورفتگی ایجاد شود.

-     از شماره­‌گذاری یا قراردادن خط تیره در آغاز مدخل‌های فهرست منابع پرهیز شود.

-     در انتهای منابع انگلیسی، ترجمه کلیه منابع فارسی و عربی نیز باید نوشته شود؛ مثال:

قائمی‌­نیا، علیرضا (1390)، معنی­‌شناسی شـناختی قـرآن، تهـران: پژوهشـگاه فرهنـگ و اندیشه اسلامی.

Qaeminia, A.R. (2011). The Cognitive Semantics of the Quran. Tehran: Islamic Culture and Thought Research Institute. [In Persian].

شریفی، لیلا (1388)، «رویکردی شـناختی بـه یـک فعـل چنـدمعنایی فارسـی»، تـازه­هـای علوم شناختی، سال یازدهم، ش 4، صص 1-11.

Sharifi, L. (2009). A Cognitive Approach to a Persian Polysemous Verb. New Sciences of Cognition, 11(4), 1-11. [In Persian].

أزهری، محمد بن أحمد (1421)، تهذیب اللغة، بیروت: دار إحیاء التراث العربی.

Azhari, M. (1991). Tahzib al-Loghat. Beirut: Dar Ehya al-Torath al-Arabi. [In Arabic].

 

2-4. ارجاع داخل متن

-     نام­ خانوادگی مؤلّف یا نام معروف، تاریخ نشر اثر: صفحه یا صفحات. به نوشتن «ص» برای شماره صفحات و نیز «م»، «ق» یا «ش» برای سال­‌ها نیازی نیست. همچنین اعداد از راست به چپ نوشته شوند؛ مثل 122- 136.

-     متن ارجاعی (نقل ­قول مستقیم) باید داخل گیومه و نشانی آن به ­ترتیب گفته‌شده، داخل پرانتز قرار گیرد؛ مثل (الهواری، 1979: 38) یا (علی، 1993: 602/9) که در این مثال 9 قبل از ممیز نشانه شماره جلد است.

-     اگر در متن به چند اثر از یک نویسنده ارجاع داده شود، هرکدام از آن آثار بر مبنای تفاوت تاریخ نشر تفکیک می‌شود و در منابع پایانی، با نام اثر مشخص خواهد شد.

-     در صورتی ‌که به دو اثر چاپ‌شده از یک مؤلّف در یک سال ارجاع داده شود، لازم است ابتدا در منابع پایانی، با نوشتن «الف» و «ب» در کنار سال چاپ، آن‌ها را از هم متمایز کنید و سپس در منابع داخلی، بعد از نام ­خانوادگی مؤلّف، سال چاپ به همراه «الف» یا «ب» نوشته شود؛ برای مثال (نظامی، 1389الف: 26).

-     چنانچه در متن به نام مؤلفی اشاره و مطلبی از وی نقل شود، در ارجاع آن در پایان نقل قول، تنها به سال و صفحه موردنظر اشاره و از تکرار نام نویسنده خودداری می‌شود؛ مثل (1351: 125) و درصورتی که صفحه خاصی مدنظر نباشد، تنها سال درون پرانتز قرار می‌­گیرد.

-     در صورتی ­که دو ارجاعِ پشت­ سر هم از یک منبع و یک صفحه باشد، به جای تکرار، به آوردن «همان» در پرانتز بسنده می­کنیم؛ امّا اگر صفحه متفاوت باشد، علاوه بر آوردن «همان»، شماره صفحه را نیز بعد از دونقطه بیانی می­‌آوریم؛ مثال (همان: 25).

 

3-4. ارجاع پایانی (منابع)

1-3-4. ارجاع به کتاب

-     نام­ خانوادگی مؤلّف یا نام معروف، نام مؤلف (سال انتشار)، نام کتاب، نام و نام خانوادگی مصحّح یا مترجم، محلّ نشر: نام ناشر (بدون ذکر واژه «انتشارات»)، نوبت چاپ (درصورتی که از چاپ­‌هایی غیر از چاپ نخست استفاده کرده‌­اید).

-     نام کتاب ایتالیک نوشته می‌شود؛ بنابراین، از بولد کردن یا قراردادن آن در گیومه پرهیز کنید.

 

2-3-4. ارجاع به مقاله

-     نام­ خانوادگی مؤلّف، نام مؤلف (سال انتشار)، «عنوان اصلی مقاله»، نام و نام خانوادگی مصحّح یا مترجم، عنوان اصلی دانشنامه یا فصلنامه و مجلّه (بدون ذکر واژه مجلّه و...)، دوره یا چندمین سال انتشار، ش (شماره)، صص (صفحاتی که مقاله در آن آمده است).

-     عنوان مقاله تنها در گیومه قرار می‌­گیرد و ایتالیک یا بُلد نمی­‌شود.

 

3-3-4. ارجاع به پایان‌‌نامه

-     نام­ خانوادگی مؤلّف، نام مؤلف (سال دفاع)، عنوان رساله، مقطع دفاع‌شده، نام و نام خانوادگی استاد راهنما، نام دانشگاه و دانشکده محلّ تحصیل دانشجو.

-     نام رساله دکتری ایتالیک نوشته می­‌شود و عنوان پایان‌­نامه کارشناسی ارشد تنها در گیومه قرار می­‌گیرد و ایتالیک یا بُلد نمی‌­شود.

 

4-3-4. ارجاع به نسخة خطّی و اسناد

-     نام مشهور مؤلّف، نام مؤلف (سال انتشار)، نام کتاب یا رساله خطّی یا نسخه عکسی، شماره نسخه، محلّ نگهداری.

-     در ارجاع به اسناد تاریخی، عنوان سند، شماره طبقه‌بندی و دسترسی و نام آرشیو، و برای میکروفیلم‌‌ها افزون بر مشخصّات کتاب، ذکر شماره میکروفیلم و محلّ نگهداری، ضروری است.

 

5-3-4. ارجاع به وبگاه‌‌های اینترنتی

-     نام­ خانوادگی مؤلّف، نام مؤلف (تاریخ درج مطلب در وبگاه)، «عنوان مقاله یا اثر»، نشانی الکترونیکی وبگاه.

-     ارجاع به چنین مطالبی در حدّ ضرورت و زمانی است که منابع مکتوب از آن موضوع موجود نباشد.

 

5. سایر نکات

-     مقاله می‌تواند به زبان‌های فارسی یا عربی باشد.

-     در صورتی­ که مقاله برگرفته از پایان­نامه نویسنده باشد، ذکر نام استاد یا استادان راهنما ضروری است.

-     مقالات دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به تنهایی بررسی نمی‌­شود و ضروری است یکی از اعضای هیئت علمی در تهیه مقاله با آن‌ها همکاری کند.

-     تلفظ اسامی لاتین و نام‌های دشوار، در متن مقاله با حروف لاتین در مقابل آن‌ها و داخل پرانتز ذکر می‌‌شود (با قلم Time New Roman 11).

-     هر توضیح اضافی دیگری غیر از ارجاع، در پی‌نوشت می‌‌آید.

-     مشخصات دقیق و نشانی پستی نویسندگان باید به شرح ذیل در یک صفحه Word جداگانه و از طریق سامانه همراه با فایل مقاله برای مجله ارسال شود:

  • سمت: اگر عضو هیئت علمی است لازم است مرتبه وی شامل استادیار، دانشیار یا استاد و نیز گروه درسی و دانشگاه محل تدریس مشخص شود، در غیر این صورت از عنوان «دانشجو» یا «دانش‌­آموخته» با ذکر رشته و دانشگاه محل تحصیل استفاده شود.
  • حتماً شماره همراه نویسنده مسئول قید شود.
  • حتماً ایمیل دانشگاهی نویسنده مسئول قید شود.
  • نشانی پستی همه نویسندگان به صورت مجزا و دقیق درج شود.
  • درنظر داشته باشید که منظور از نویسنده مسئول در سامانه، صرفاً کسی است که قرار است مکاتبات و پیگیری­‌ها از طریق ایمیل ایشان انجام شود و لذا در سامانه هرکسی را که با زدن تیکِ مربوط، به ­عنوان نویسنده مسئول مشخص فرمایید، مکاتبات مجله به ایمیل وی فرستاده می­‌شود؛ بنابراین حتماً کسی نویسنده مسئول انتخاب شود که قرار است مکاتبات را پیگیری کند. بدیهی است در زمان صدور گواهی پذیرش و چاپ مقاله می­توان نویسنده مسئول را بنابر نظر نویسندگان تغییر داد (در زمان صدور گواهی پذیرش و چاپ مقاله می‌­توان استاد راهنما را به ­عنوان نویسنده مسئول تعیین کرد).

 

6. مثال برای تهیه فهرست منابع

1-6. کتاب

الاصفهانی، ابوالفرج (1992)، الأغانی، الشارح سمیر جابر، بیروت: دارالکتب العلمی، الطبعة الثانیة.

الفارابی، ابونصر، (1990)، الحروف، تحقیق محسن مهدی، بیروت: دارالمشرق، الطبعة الثانیة.

فردوسی، ابوالقاسم (1376)، شاهنامه، به کوشش سعید حمیدیان، تهران: قطره، چاپ چهارم.

Matthews, B. (1917). The Philosophy of the Short-Story (4th ed.). London: Longmans, Green, and co.

 

2-6. مقاله

دعبیس، مسعد (1406)، «مفهوم العدالة الاجتماعیة عند الشعراء الصعالیک فی العصر الجاهلی»، الشعر، العدد 38، صص 20-40.

شفیعی­ کدکنی، محمدرضا (1378)، «تکامل یک تصویر»، زبان و ادبیّات فارسی (مجلi دانشکدة ادبیّات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی)، بهار، دوره 16، ش 60، صص 7-12.

Sag, I., & Pollard, C. (1991). An Integrated Theory of Complement Control. Language, 67(1), 63-113.

 

7. هزینه چاپ مقاله در مجله ادب عربی

مجله ادب عربی  در صورت پذیرش مقاله، مبلغ 3،000،000 ریال به‌عنوان هزینۀ انتشار دریافت خواهد کرد. به‌همین‌منظور، لازم است پس از اعلام دفتر نشریّه مبلغ یادشده از طریق درگاه آنلاین موجود در سامانه پرداخت شود.